Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Bassymaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2013-10-07, 07:50   #1
Maggan62 Maggan62 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2013
Inlägg: 48
Men tack, jag inser att jag inte ska köpa en cover nu. Har en overlock som jag älskar och även en gammal vanlig symaskin med tre mönstersömmar.
Har siktat in mig på en elektronisk huskavara viking opal. Tror den har det jag behöver, vill ju kunna göra mer än sy applikationer mm. Gillar att sy lapptäcken men även lite kläder. Vet du nått om den maskinen ? Det är modellen 650.
Maggan62 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-10-12, 22:22   #2
Novisan Novisan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2013
Inlägg: 34
Jag har precis köpt en opal 650 och är mycket nöjd. Jag har liksom blivit bättre på att sy sen jag skaffade den. Jag har haft den i knappa två veckor nu och sytt fem plagg, och de är alla finare i finishen än de jag sydde med min förra maskin. Med min förra maskin var jag nog inte heller tillräckligt noga med att byta nål, ställa in pressarfotstryck m.m. Den här maskinen föreslår ju lämpliga inställningar när du knappar in vilket tyg du syr i och vad du vill göra, och det är för det mesta rätt.

Jag har testat runt lite bland funktionerna, men det känns som att det fortfarande är mycket att upptäcka.
Novisan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-10-12, 23:12   #3
Jämtlandstös Jämtlandstös är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2013
Inlägg: 28
Jag har nyss skaffat en opal 650. Jag hade tidigare en hq2000 och en hugin rosace(som jag upplevde som plastig, svag, skranglig, högljudd och inge vidare alls). Opalen är inte lika tyst när man dyr som hq2000 men det har nog med plasten på den nyare att göra. Däremot är det väldigt kul med alla stretchsömmar på opalen. Upplever oxå att mönstersömmarna blir lite finare än på Hq2000. Jag gillar nål uppe/nere samt att man kan sy utan pedalen.
För mig stod det mellan pfaff ambition 1.0 eller opalen och anledningen att jag valde opalen (var först inne på pfaffen och dess övermatning) var att jag syr mest till barnen och det fanns helt enkelt roligare sömmar(barnsligare) på opalen... Sån är jag.
Jämtlandstös är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-10-13, 10:36   #4
Maggan62 Maggan62 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2013
Inlägg: 48
Fick min maskin häromdagen och är supernöjd. Jag har alltid gillat Husqvarna och denna modellen verkar super. Håller på att upptäcka den nu och prova alla sömmar. Men hur kan jag sy utan pedalen ?? Det har jag inte upptäckt än. Gillar att man kan spara sina sömmar i sitt egna program.
Maggan62 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-10-13, 15:40   #5
Novisan Novisan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2013
Inlägg: 34
Du startar utan pedal genom att trycka på start (knapp på panelen). Då går maskinen jämnt i den hastighet du väljer. Om du sedan trycker på pedalen så 'tar den över'. Du funkar som cruise control på bilen. Praktiskt.
Novisan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-10-13, 18:51   #6
Maggan62 Maggan62 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2013
Inlägg: 48
Ojjösses det måste jag prova...
Maggan62 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons