Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2013-06-08, 12:45   #1
T0va T0va är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2013
Inlägg: 14
Fast jag tror något är fel, några sömmar blir ok, andra inte alls, med raksöm blir det antingen jättetrassel som här eller så blir det lösa öglor så det går jättelätt att dra i ena trådänden så alla stygn försvinner.

Testade med samma tyg och tråd på min jättegamla maskin som låter som om den håller på att rasa samman när som helst och där är trådarna hårda, man måste dra stenhårt för att lyckas dra loss de så stygnen försvinner.

Har testat 2 olika tyger nu och tråd och vissa blir ok andra inte alls, men det känns som det är för lösa stygn trots att jag testar olika trådspänningar.

Fick inte tag på någon idag så jag ska maila och se om det går att häva köpet. Säger jag inte att den ev. är trasig och de testar sen och den är det då åker jag ju på att betala. Får hoppa att de går med på att häva köpet om den är trasig eller ta det som ånger och slippa betala frakten tillbaka. Jag betalar gladligen 250kr för att få tillbaka resten av mina pengar även om det känns surt.
Bifogade bilder
 
T0va är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-06-08, 17:57   #2
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Eventuellt kan du ju kontakta komsumentvägledningen för råd på hur du bör göra för att bli av med skiten. :P
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-06-10, 20:43   #3
T0va T0va är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2013
Inlägg: 14
Har ringt idag men inte kommit fram, fick dock fakturan på pedalen 1000kr när maskinen kostade 2500kr är det rimligt?

De skrev också att de ska få tag på en så fort som möjligt åt mig, men jag vill inte ha någon pedal från de som skickas och går sönder igen.

Ska sätta mig nu och skriva ett långt mail och se om de svarar, var ingen som svarade i telefon men jag var upptagen hela dagen så jag hann inte ringa mer än på luchen, priortierade att få tag på konsumentombudet. Får jaga vidare imorgon.

Så rörigt det här är...
T0va är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-06-10, 21:16   #4
Marron Marron är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 239
Det verkar helt sjukt. Pedalen borde ingå om inget annat avtalas. Skynda dig att häva köpet.
Marron är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-06-11, 17:23   #5
T0va T0va är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2013
Inlägg: 14
Nu verkar jag ha lyckats nå fram, för jag fick svar att jag får häva köpet och få pengarna tillbaka eller så kan jag få köpa Emeralt 116 helt ny för samma pris. Är det en bra maskin? För i så fall så får någon av mina släktingar hämta den på plats i GBG och så tar jag den när jag åker ner i slutet av sommaren. Vågar inte få mer saker skickade nu. http://www.symaskinsexperten.se/Husq...merald-116.htm Emera
T0va är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-06-11, 19:10   #6
mellie mellie är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 143
Jag hade tagit pengarna helt klart, och köpt ny maskin någon annanstans. Skulle inte vilja ha med detta företag att göra igen.
Lycka till, vad du än väljer
Gunnel
mellie är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-06-11, 20:33   #7
T0va T0va är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2013
Inlägg: 14
Citat:
mellie skrev: Visa inlägg
Jag hade tagit pengarna helt klart, och köpt ny maskin någon annanstans. Skulle inte vilja ha med detta företag att göra igen.
Lycka till, vad du än väljer
Gunnel
Känner också så, och nu när jag läst på så verkar den de erbjuder mig inte vara så supermegajättebra så det är värt att chansa igen.
T0va är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons