![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: aug 2011
Inlägg: 299
|
Det som värmer är "loft" alltså plaggets tjocklek (där isolerande luft hålls kvar). Material är ganska ointressant. 4 cm syntetvadd isolerar mer än 3 cm ull. 100% ull har andra fördelar än just isolering gentemot blandmaterial än isolering. Ska du ha det varmaste, använd dun. Billigt nej, men grymt bra.
Bästa du kan göra för värme är att ha tunt lätt vindtätt ytterskal, tjock lätt isolering och lätt ånggenomsläppligt foder. Men detta är knappast stiligt... Sikta kanske då istället på tunt ulltyg (helst 100% och någorlunda valkat) i ytterlagret, ett lagom tjockt mellanlager i syntet, finns i de flesta sybutiker, och innerfoder i viskos. För att få stadga och form på plagget hade jag kört på brösttagel i underarbetet. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: sep 2012
Inlägg: 6
|
Nu är jag lite nojjig att jag gjort något helt jäkla galet.
Tyget jag skulle använda som yttertyg var 1,5 m för kort, så jag begav mig och letade efter något annat. Men jag ville hålla mig så billigt som möjligt så jag inte har så mycket pengar att röra mig med. Jag hittade ett tyg som liknade ull, och tänkte att det kanske skulle funka. Jag går iväg till kassan och rådfrågar kassörskan om tyget skulle fungera som kappa, varpå hon svarar att det ska nog gå, det är nog inte så tätt i spöregn dock. Jag tänkte att, åh så bra, spöregn tar jag paraply i ändå, så jag köpte fyra meter. Kommer hem och inser att det är hobbyfilt :O (det stod ingenting på tygrullen i affären) Jag läser lite om hobbyfilt och det jag hittar säger att det går sönder VÄLDIGT lätt. Jag är väldigt orolig för visserligen var tyget billigt men jag har verkligen inte råd att ha slängt ut ca 400 på ett tyg som inte fungerar till det tänkta. Så.. är det helt kört? eller Kan det möjligtvis gå? Det är ca 2-3 mm tjockt och känns ganska starkt, har ryckt och dragit lite i det.. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Svarar här också. Skrapa på ytan lite så ser du om det luddar upp sig eller inte. Gnid mot varandra också. Det händer mellan ärmarna och sidan.. och när man sätter sig ner, mfl..
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
|
Använd det tyget du har och köp till det som fattas i men matchande färg, eller ett tyg i samma färg men med annan struktur. Att använda två olika tyger gör bara kappan mer intressant och att den ser mer arbetad ut.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: jan 2005
Inlägg: 3
|
Jag vågar inte säga något om själva tyget du valt tyvärr. Jag brukar använda mig av Stoff & stils Thermofoder, det är supervarmt och vindtätt. Finns i två olika tjocklekar och jag skulle såklart rekommendera det varmaste.
Jag är själv väldigt frusen och brukar fodra mina sommarjackor(!) med shetlandsull. Det är ju också väldigt varmt men inte alls på samma sätt som thermofodret, och är inte alls vindtätt. Lycka till! |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
mellanfoder, ullkappa |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:48.