![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: jun 2012
Inlägg: 9
|
Tusen tack för era svar! Jag har testat de båda maskinerna jag är intresserad av, och finner dem hyfsat likvärdiga. Men skulle vilja hur de är efter ett tags användning, är de tillräckligt starka, andra reflektioner man inte kan testa sig till i affär.. osv? Någon? Jag är trött på mina begagnade maskiner, har haft himla otur och vill nu inte chansa fler gånger utan köpa en ny för max. 4000kr. Ej mekanisk.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jun 2012
Inlägg: 1
|
En helt ny maskin för 4000kr som är stark och pålitlig låter tyvärr väldigt lite, och som de andra säger så är de äldre maskinerna oftast mer hållbara i längden. Jag har haft en Husqvarna från 07 som har varit väldigt bra och som jag inte haft några problem med sen jag köpte den.. Dock som jag förstått det kan Husqvarna variera mycket i kvalitet från maskin till maskin, även de som är av samma sort.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Jepp, jag säger alltid om man har liten budget dvs under 5 tusing eller något ditåt, så ska man definivt gå och titta på beg symaskiner (om man har lite högre krav alltså). Inte från privatpersoner, blocket mfl utan från reparatörsbutik då får man garanti och en symaskin som gåtts genom.
Då kan man få gårdags toppmaskin för mindre peng än dagens budgetmaskin. ![]() Det viktigaste är att provsy med dina egna material och sy på samma sätt som du kommer sy, dvs inte mitt på tyget. Det gäller oavsett vilken symaskin du ska köpa, nytt som beg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 531
|
Jag tycker absolut att du ska provsy Bernina, inte Bernette.
Fundera över i vilken utsträckning du har behov av mönster- sömmar och vilka sömmar som du absolut vill ha. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Fast frågan är om det finns Bernina för 4000 kr?
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: jun 2012
Inlägg: 9
|
Min mamma har alltid haft Bernina, och himmel vad de har krånglat, både data och mekaniska. Visst, de är kanske mycket bättre idag? Jag bestämde mig för Viking 100Q, kommer idag. Liten och smidig! När jag testat lite diverse som jeans, knapphål och quiltat etc tänkte jag återkomma med kommentarer här. Kanske någon annan är sugen på den? Vilken prisskillnad det är att köpa på nätet! Nu har jag även pengar över till overlockmaskin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: dec 2009
Inlägg: 203
|
Grattis till ditt inköp! Låt oss veta vad du tycker sen, det är bara roligt!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#8 | |
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 531
|
Citat:
Jag undrar vilka Bernina maskiner som din mamma haft och vad som varit fel på dem. =) |
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:50.