@KPSL: Jag skrattar gott för jag föll pladask för exakt samma Singermaskin som dig förra veckan, den är helt underbar!
Jag har läst ris och ros om alla olika märken här på sysidan så haka inte upp dig på det enbart. Jag har en Singer sen 18 år och aldrig haft några problem med den. Har precis hållit på och gjort rent den lite och ska köpa ny plastdetalj till trådrullarna bara men det må vara hänt efter alla timmar den jobbat åt mig även om jag just nu också är lite ringrostig.
Vilket märke man föredrar är ju rätt olika, jag hade Husqvarna i skolslöjden och skulle aldrig någonsin köpa en sådan hade jag lovat mig själv. Gjorde dock det som första maskin (begagnad) och det var ingen trevlig bekantskap.

När vi bytte slöjdsal i skolan fick vi Bernina, det var som att hamna i syhimmelriket!

Mamma har en Singer som aldrig krånglat så....
Provsy och låt dig svepas med av känslan - känns det rätt så blir det rätt! Alla är ju noviser i början! Låt det ta tid dessutom - sov på saken efter testet!