![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
|
Har du bytt nål. Tänk på att om du använder vanliga nålar till din overlock så slits dom mycket fortare i overlocken än den vanliga symaskinen. Vanliga nålar är inte gjorda för don höga hastighet en overlock syr i, därför slits dom fortare.
Skämda knivar påverkar också resultat sömmen. Maskinen matar sämre. Lämna in kniven till ett professionellt sliperi, så blir den som ny igen och det brukar kostar ett par tior styck. En extra uppsättning knivar är jättebra att ha, så man alltid har fräscha knivar att byta till. Kolla att trådarna verkligen ligger rätt mellan trådspäningsbrickorna. Trä upp maskinen med olika färg på trådarna (följ gärna färgkoden på maskinen). Provsy och studera resultatet och se vilken tråd som ser kontig ut. En kan trådspänningen behövas justeras lite. Rengör byt nålar, trä om flera gånger och kolla knivarna innan du börjar skruva på trådspänning och sånt. Sedan brukar seriösa reparatörer lämna garanti på jobbet, maskinen ska fungera efter en servis, så tveka inte att lämna in den om det behövs. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 184
|
Tack för alla goda råd! Efter att jag postat min fråga här på sysidan så slog det mig att det enda jag inte prövat var att byta tråd. Jag har trätt om maskinen flera gånger, men med samma trådrullar. Eftersom den fungerade bra till en början av gårdagskvällen så insåg jag att det kunde vara något muck med tråden. Jag bytte ut alla trådrullar, trädde om maskinen och vips - fina, elastiska sömmar igen! Jag antar att någon av trådrullarna kan vara en "måndagsrulle"... Hur som helst - påsken är räddad!
Hälsningar från Anette. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: mar 2005
Inlägg: 79
|
Jag upplever att jag ofta behöver "provsy" och sedan justera trådspänningen efter tyget jag syr i. Jag antar att andra också får göra så ibland?
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:10.





Hybrid-visning
