Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Overlock / Coverlock
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2012-02-24, 11:48   #5
daggdroppe daggdroppe är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2012
Inlägg: 17
Jag har trätt om den och kunde inte se då att något låg fel och jag har ju sytt en del redan på den och är rätt säker på att trådarna legat rätt så att säga.

Jag har nu trätt om alla trådar, kollat så att nålarna sitter som de ska, den ena satt längre ner och nästan lite löst trots att jag vet att jag dragit åt den innan, så jag drog åt den igen iaf, jag har gjort rent maskinen där jag kommer åt, har inte tagit av stygnplåten ännu men det får jag väll göra om det inte hjälper.

Jag tycker att sömmen blivit bättre, men inte helt bra ändå så misstänker att något ännu är fel. Den är fortfarande inte så elastisk som innan.

Drar mig lite för att byta knivarna för jag hittar inga instruktioner för hur man gör, den ena kan jag räkna ut med den andra som sitter mer dold vet jag inte hur jag ska göra med. Förstår att jag någon gång måste göra det såklart.

Får försöka se om jag kan byta nålarna också och se om något kan ha fastnat mellan trådrullarna.

Usch sånt här känns så himla trist. Speciellt eftersom jag just kommit igång och syr riktigt mycket med. =(
daggdroppe är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons