Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2012-02-06, 12:55   #10
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
Ja, det ger bättre form, men bättre form hjälper fortfarande inte med att det stramar... Faktum är att det faktiskt kan göra det hela ännu värre eftersom det inte finns någonstans bysten kan ta vägen om plagget är formsytt ovanför och nedan bysten.

Kilar i sidan ger mer vidd, men riskerar samtidigt att göra att armhålen blir lite för stora framtill. (så var beredd på det)I och med att du har ärmar behöver du lägga till en kil där med, så ärmarna kommer bli vidare upptill också.

Finns det sömmar lodrätt över bysten så är det bästa att antingen försöka ta lite av sömsmånerna där, eller lägga in kilar där. Problemet är att det senare riskerar att förstöra det utseende du är ute efter.

Ytterligare ett alternativ är att göra en djupare ringning framtill. Det ger i sig inte mer vidd, men ger utrymme åt bysten att röra sig uppåt. Det kan visserligen ge lite mer hud synlig (och mer klyfta) än vad du tänkt dig.

Nästa gång du har ett mönster är det antagligen bäst att mäta bystevidden på mönstret och jämför med din egen. Titta också på hur mycket vidd du har framtill respektive baktill. Har du lite mer byst behöver du tyget fram, den extra vidd du har i ryggen har du ingen glädje av alls. Är du osäker, ha gärna lite extra tyg i sömsmånerna så att du kan lägga ut klänningen när du har provat den. Om det är lite mer än så som du saknar finns det enkla ändringar av mönstret man kan göra som gör att det ska fungera bra för dig.
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
hjälp, klänning


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons