Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2011-11-30, 21:55   #8
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Ah... den ökännda kammen...
Den är gjord i baklit och stål och backeliten krymper när den åldras, det gör inte stålet. Så den spricker av ålder. Det tar väl sådär en 15-25 år för den, så är maskinen äldre än så är den oftast redan bytt en gång. Men delen går ju fortfarande att få tag på, så även om den är dyr, så håller en ny del ju ungeffär lika länge till.

Dom flesta symaskinsbutiker värda namnet byter delen i fråga (och ev. griparen) innan dom säljer en begangad maskin av den generationen. (Det är därför begagnade maskiner från butiker oftast är så pass dyra.) Men köper man av privatpersoner är det svårare att veta. Det är långt ifrån alltid den tidigare ägaren vet vilka reparationer som gjorts på maskinen genom åren.
Kamen spricker ofta i samband mad att man tar ur eller sätter i sömväljara ("bokstavshjulen" alltså) lite oförsiktigt och/eller utan att ha satt sömväljarratten på framsidan i neutralläge.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons