![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 21
|
IKEA-symaskin från 90-talet?
Är det någon som minns att IKEA sålde en Husqvarna-symaskin på 90-talet (skulle tro att det var ca 1993)? Är det någon som har någon närmare info om den? Vilken Husqvarna-modell baserades den på? Det står inget modellnummer i bruksanvisningen.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jan 2011
Inlägg: 11
|
Hej,
Jag har en som jag köpte någon gång 1996-97, det borde vara samma modell. Tror att den baseras på Viking Daisy, se på bilden på annonsen nedan. http://www.blocket.se/jonkoping/Syma...m?ca=23_10&w=3 Har sytt massor på min och har varken servat eller behövt reparera den, den bara går och går :-) / Anna |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 21
|
Ah! Tack! Jag försöker nämligen minnas vad den kostade som ny. Vill minnas att det var kring 3000 kr. Men om man tittar på vad lågspec:ade symaskiner kostar idag (ca 2000 kr) så verkar det onekligen som att även priset för symaskiner har gått ner.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jan 2011
Inlägg: 11
|
Tog en snabbkoll i min "kvitton och garanti"-pärm och jag ser att jag betalade 3395:- 1997 (ibland lönar det sig att inte vara så nitisk med att rensa :-))
Kan inte komma ihåg att jag tittade på någon symaskin i en vanlig symaskinsaffär märkligt nog, hade varit kul att veta hur det priset stod sig i relation till likvärdiga maskiner -97 |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 21
|
Vet du förresten hur/om man behöver smörja den? Min har nämligen börjat gnissla. Men det står inte ett ord om smörjning i manualen...
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: jan 2011
Inlägg: 11
|
Har aldrig smörjt min men den har inte lagt till sig ett gnissel. Hade nog försökt mig lyssna till var gnisslet kommer ifrån och smörjt lite även om det inte står i manualen. Efterlys annars en manual till Husqvarna Daisy här på forumet, den är förmodligen betydligt utförligare än den torftiga versionen jag fick med.
Jag lånade ut min igår, på obestämd tid, har köpt en med funktioner jag saknat typ enstegsknapphål. Nändes inte sälja den utan låter den hellre stå inhyst hos någon som syr på den någon gång ibland och där jag kan ta hem den igen om jag behöver :-) |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 21
|
aha! Tack då! Jag lyckades, efter mycket googlande, hitta en amerikansk hemsida där det står att Husqvarna började göra smörjfria maskiner redan 1972. Så alla maskiner som är tillverkade efter det är smörjfria. Gnisslet kommer och går. Men så har jag ju aldrig, under maskinens snart 20 år sytt särskilt mycket i följd. Mest gardiner och lagt upp jeans. Inte förrän nu har jag hittat stretchsöm och börjat sy mer.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#8 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Det är inte riktigt sant det där med att nya symaskiner är smörjfria. Istället uppmanas vi att lämna in våra symaskin på service varje år om man syr mkt eller lite mer sällan om man nästan aldrig syr. Där på servicen så får de... gissa vad? smörj!
![]() Om man aldrig lämnat in symaskin sen 90-talet så kanske det är därför den gnisslar och surar lite ![]() Jovisst kan de klara sig ett tag utan att bli smord men om det har gått så många år så... Våghalsiga kan ge sig in på att göra det själv, men det bästa är att lämna in. |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:33.