![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: dec 2009
Inlägg: 83
|
Jag har en Bernina Bernette Funlook 004, och jag älskar den! Har aldrig strulat..(men jag blev nervös när jag skrev det... vad händer nu?). Alla trådar löper som de ska, kniven klipper perfekt, det drar sig inte någonstans. Alla sömmar, även i tunnaste barnkläderna, blir perfekta. Köpt 1992, om jag kommer ihåg rätt, och fortfarande underbar! Har tillverkat många barnkläder på den.
Köp lokalt, så kan du få hjälp, kanske en sömnadskurs i butiken. Jag skulle absolut fixa det lokalt! Lycka till, och ha så kul med nya maskinen! Snällt av din man! |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: maj 2009
Inlägg: 147
|
Huskylock 905?
Jag gick förbi hundshopen på väg hem från dagis, och hon syr div grejer till hundar mm. Jag råkade se att hon har en overlock och frågade lite. Det visar sig att hon har en Huskylock 905 till (hon köpte 2) ståendes hemma som jag kan får köpa. Den ska vara i princip oanvänd. Hon visste inte vad hon köpt den för, så hon kunde inte ge något pris idag.
Vad säger ni, är det en bra första overlock? Såg att den har omvänd flatlock, och den skulle man ju kunna använda till fållar. Omlottsöm med täcksöm och dekorativ flatlock skulle man kanske också kunna använda. http://www.husqvarnaviking.com/se/880_1005.htm (länk till sömmarna) Vad vore ett bra pris? |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: sep 2009
Inlägg: 51
|
Jag puffar lite för Brother 3034D! Jag syr också mest barnkläder och det funkar bra på den. Har även kört flera lager jeans och det går som genom smör.
Den är lätt att trä om, det tog en stund första gången, men nu tar det 5 min! Köpte min från Sewingmachine Direct och det märks en avsevärd skillnad i plånboken= halva priset mot svenska butiker. Det var med en instruktion på dvd men den har jag inte tittat på. Har funkat bra med den engelska skrivna manualen, väldigt lätt att förstå och hitta allt i. Lycka till med ditt köp! |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 983
|
Jag tycker det kan vara ett utmärkt köp, men tror inte du ska betala allt för mycket för den. Jag tycker man kan jämföra den med Hq s15 och en sån får du ny för 3395 kr och då har du ju garanti i många år också.
Mycket man ska tänka på så fort man ska handla maskin. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: maj 2009
Inlägg: 147
|
Ja, jag började kolla lite mer på Huskvarnas maskiner när jag fått hennes erbjudande. Men ska jag köpa en ny Huskvarna är jag nog mer intresserad av s21, jag skulle nog gärna vilja ha täcksöm på den...
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |
Medlem sedan: mar 2008
Inlägg: 171
|
Citat:
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Jag har janome mylock 744D och är rätt nöjd med den. Men jag vet inte om jag vill rekommdera janome nu eftersom de är dumma.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#8 |
Medlem sedan: maj 2009
Inlägg: 147
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:04.