Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2010-01-19, 23:25   #4
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Det går att göra det på samma gång med hjälp av en rynkfot om du har det tillbehöret till din maskin. Men det är lite knepigt, kräver lite övning för att få det bra och det kräver lite experimenterande med stygnlängder och pressarfotstryck för at få det som man vill ha det. Så jag skulle inte rekomendera det om du inte ska rynka en hiskelig massa tyg.

Jag har rynkfot, men använder den väldigt sällan, just för att det tenderar att bli så bökigt att få det bra.
Jag gör normalt också som föregående tipsat om, fast med den lilla skillnaden att jag knyter ihop trådarna med en löpögla som går att dra upp ifall det skule bli något fel. Finns säkert hur många varianter som helst på det där.

När jag har hjälpt nybörjare som tyckte det var svårt har jag ibland använt olika färg på över och undertråd så man tydligt ser vilken man ska dra i. Det gäller bara att det är samma kvalité på bägge trådarna. Man kan också med mening ställa in övertrådsspänningen så den blir lite för lös (bara en aning för lös)och alltså dras ner som små öglor på undersidan. På så vis löper den lättare när man drar i undertråden för att rynka det hela.

Och vilken metod du än bestämmer dig för, testa på några restbitar först så märker du förmodligen rätt snabbt vad som funkar för dig, på din maskin, i dina tyger och så vidare.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons