Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Starta eget
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2010-01-08, 16:41   #4
Stinas Stinas är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 147
Thumbs up Ett tips

Jag syr och säljer. Jag har hållit på i fem år och först årskiftet 2007/2008 så började det lossna ordentligt. Sen rasade försäljning för ett år sedan....lågkonjukturen..... som även drabbade mig.
Men i höstas satte det fart igen. Jag har min sömnad som hobbyverksamhet. Man blir inte rik på det, men det är så himla bra för självförtroendet att någon annan gillar det man gör.
Och att det blir en slant över känns roligt.
De första åren satsade jag på reklam, men nu lägger jag ner ganska lite på det. Kunder börjar komma åter...och det är det som är viktigast. Sen går nog "djungeltrumman" om vad jag syr.
Så jag har någon enstaka banner som rullar på andra sidor....sk. bannerbyte. Var dock restrektiv med dessa.

Det är bra om man har något som ingen annan har...eller egen design, stil, funktion eller så.

Att skapa en hemsida via webhotell och köpa en domän är ingen dyr kostnad. Sen gäller det att hitta ställen där det är rimliga kostnader för att annonsera. Sy upp plagg och ta kort och lägg ut på hemsidan. Var inte rädd för att ta betalt. En kund som vet vad hon/han vill ha tittar inte på prislappen. De vet att det inte går att jämföra exempelvis en uruselt betald kinesisk fabrikssömmerska och en svensk sömmerska.
På skatteverkets hemsida finns en länk till en sida där man kan räkna ut vad en produkt ska kosta för kunden, så du får det du vill ha för jobbet......mycket bra hjälp.

Så sätt igång bara

If you can dream it....you can make it!

(jag har väl inte gjort någon reklam för min verksamhet nu hoppas jag)
Stinas är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons