Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Quiltning
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-05-26, 20:17   #5
Rutviola Rutviola är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2004
Inlägg: 97
Nqt

Ja, det är tråkigt att det blev så fel med NQT.
Hela NQT sköts av två-tre representanter för Riksorganisationerna i varje land.De bestämmer lokal och allt annat. De hade tex inte orkat annonsera i GP t.ex så det är nog många textilt intresserade i Göteborg som varit intresserade av utställningarna. Man skall väl kanske inte behöva tillhöra en riksorg. för att vilja se lapptäcken. Det finns så många ute i landet som syr utan att tillhör någon grupp.'
Det verkar som att de ville bara ha detta för medlemmar och då så klart kan man ju inte få in mer pengar på dagbiljetter heller som man kunde använt till att hyra större lokal.
Jag var så enfaldig att jag trodde man hade hyrt hela Folkets hus till NQT, men så var tydligen inte fallet. Eller också kunde man haft det på Svenska mässan, som förmodligen var dyrare.
Mest synd var det nog om alla butiksägarna som knödde och nog förlorade massor på detta arrangeman.
Alla fick tydligen inte heller infolappar om vart alla lokala utställningarna fanns heller, utan bara de 1.000 som registrerat sig i förväg.

Men TACK alla ni över 800, som ändå hittade till Kubernas lokal på Karl Gustavsgatan 15 och vi är jätteglada över den uppbackning ni gav oss. Ni som inte hittade oss missade tyvärr en del.
Vi visade dessutom upp olika textila ideer som fritt broderi, knyppling som också går att kombinera med kvilt för den som har lite mer fantasi.

I Gbg har det funnits en lokal planeringsgrupp, där vår grupp ingått i mycket liten del, och jag tror att de gjort vad som gått attt göra men den gruppen har inte styrt över styrelsen för NQT.

Men nästa gång är det i Danmark och det kommer säkert att bli bättre. Så vi ses nog där.
Kramar från RutViola
Rutviola är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons