Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Starta eget
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-05-18, 22:28   #1
Addes Addes är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 647
Citat:
Jimipe skrev: Visa inlägg
Jag skulle vilja be er hålla er till ämnet, vilket handlar om vad man rent juridiskt är skyldig att göra. Vad ni själva personligen väljer att göra är ert egna val, precis som era åsikter kring hur det borde vara. Dessa två saker hör inte hemma i den här tråden. Vill ni diskutera det, skapa en ny tråd under "Fritt forum", tack.

Fortsätta diskussioner kring sådant kommer jag att radera.

Jimipe
Forumvärd
Du kan radera väl. Behövs inte skriva ner, bara att radera direkt. Bäst så. Mindre jobb för dig, Jimipe.
Addes är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-05-19, 11:49   #2
Henrietta Henrietta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2009
Inlägg: 85
Jag har lärt mig om hobbyverksamhet att man får omsätta 30 000 kr alltså både in och ut. Allt över 30 000 kr skattar man för
Är man två på en hobbyverksamhet är det 60 000 kr. Detta fick min vännina tills var då hon kollade upp det hela
Henrietta är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-05-19, 12:11   #3
Flia Flia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 843
Citat:
Henrietta skrev: Visa inlägg
Jag har lärt mig om hobbyverksamhet att man får omsätta 30 000 kr alltså både in och ut. Allt över 30 000 kr skattar man för
Är man två på en hobbyverksamhet är det 60 000 kr. Detta fick min vännina tills var då hon kollade upp det hela
Det är möjligt att man inte börjar skatta förrän 30.000, men man ska ändå deklarera från första kronan.
De uppgifter jag har är bara en månad gamla.
Flia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-05-20, 13:37   #4
Chokladkatten Chokladkatten är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2009
Inlägg: 4
Ett bra tips är att läsa skatteverkets broshyr om hobbyverksamhet:
http://www.skatteverket.se/download/...0092/34408.pdf

gränsen på 30000 har med momsplikt att göra, alltså: omsättningen överstiger 30000kr=du skyldig att betala moms.


Men till TS: Jag förstår att företaget i fråga vill ha en faktura (eller kvitto?) det har nog med deras bokföring att göra, för att dom ska kunna ta upp köpet i sin verksamhet. Köp ett faktura/kvittoblock på bokhandeln. Skriv ditt namn som säljare, och företagets namn och adress (köpare) Datumet för försäljningen, eventuella betalningsvillkor, vad försäljningen avser och belopp (ingen moms!!)
Chokladkatten är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons