![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#16 |
Medlem sedan: nov 2008
Inlägg: 93
|
![]() Man behöver faktiskt inte vara så himla duktig alltid. Det handlar om att prioritera. En stor hyllning till alla er som handarbetar trots värk! Bra jobbat!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#17 | |
Medlem sedan: nov 2008
Inlägg: 11
|
"Iris Hadar"
Hej!
Det finns ett företag som heter "Iris Hadar" (Googla) de säljer hjälpmedel för både synskadade och tex de som har problem med händerna. Bl.a. har dom nålpåträdare som är jättebra. Iris Hadar har en affär i Gamla Stan, Stockholm, kommer inte ihåg om den ligger på Västerlånggatan eller om det var Österlånggatan. Hoppas att du kan ha nytta av informationen! Hälsningar Annika L Citat:
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#18 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
|
Jag har deformerade fingrar pga min sjukdom. Dom är stela, krökta och gör ofta jätteont. Jag trodde först också att det var slutet på mitt pyssel, men det går! Ta det lugnt, hitta nya sätt att hålla, ta paus ofta och var ENVIS, så ska du se att det går. Vissa dagar får man acceptera att det är omöjligt, men min erfarenhet säger att det går bättre och bättre ju mer man envisas med att ändå använda händerna så mycket det går.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#19 |
Medlem sedan: jun 2006
Inlägg: 116
|
hej på dig. det är absolut inte över med kreativiteten. Fick själv problem för 13 år sedan och har egentligen börjat med olika handarbetstekniker när jag blev dålig. fungerade som en form av terapi för mig. Vissa dagar är det svårare än andra. mitt tips är att ha många olika projekt igång samtidigt. kan man inte sy en dag så kanske man kan virke/knyppla/ påta eller en massa annat.
Fick lära mig ett uttryck för 5 år sedan som följt med mig. Bättre vara smart-lat än dum-duktig.. Lycka till och tänk på att det finns alltid mer än ett sätt att göra något på. Therese |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
värk |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:03.