Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-04-02, 16:25   #1
Nettes Nettes är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2005
Inlägg: 26
Citat:
mimmi64 skrev: Visa inlägg
Hejsan, jag behöver en ny symaskin och har tänkt mig prisklassen runt 15000. Jag tänker mestadels sy kläder och heminredning och skulle då vilja piffa till lite extra med tex broderi.

De maskiner jag funderar mellan är Husqvarna viking sapphire eller Bernina aurora 440Q. Det står mycket på deras hemsidor att de är quiltmaskiner båda två men hur bra är de på att sy vanliga plagg?
Läser jag recensioerna här så framkommer det att det är svårt att byta undertråden på Berninan är det så eller inte?
Går det att brodera lite på Berninan utan broderitillsatsen?

Jag har just nu en Husqvarna optima 150 från 1986, den har hållit bra men jag vill ha fler sömmar, snabbare sömnad och en tystare maskin. Denna hoppar och väsnas när jag har gasen i botten.

Jag tänkte kolla och provsy på symässan men vill veta lite mer basfakta och vad jag ska tänka på innan jag blir helt hagalen när jag ser alla nya fina symaskiner.
Berätta gärna lite om vilka funktioner era symaskiner har.
Tacksam för lite hjälp.
Jag kan varmt rekomendera Bernina Aurora 440QE, jag köpte min på syfestivalen i höstas och är mer än nöjd med den. Har inte provat den andra maskinen du pratar om men har själv inga bra erfarenheter av HQ. Har själv en Designer SE som jag har krävt att HQ ska köpa tillbaka eftersom den går sönder hela tiden.

Kramis
Nette
Nettes är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons