![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#1 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 148
|
Stabilisering av strechvelour
Jag har sytt en klänning i strechvelour och insåg i lördags när den skulle invigas att jag inte hade någon väska som matchade den så bra. Däremot har jag en del tyg över och funderar nu på om jag kanske kan sy en tillhörande väska. Problemet är ju då att tyget är stretchigt. Är det någon som har försökt sig på att stabilisera ett strechtyg, eller har någon idé om hur det kan göras? Tygresten är inte enorm så det känns inte som att det är läge att chansa hejvilt.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: sep 2004
Inlägg: 465
|
Det beror ju helt på vilken sorts väska du tänkt göra men min första tanke var att du kan dubblera tyget med ett stumt starkt tyg. Då kommer det stumma tyget att ta tyngden och velouren kommer bara ligga utanpå och vara snygg.
Ett annat alternativ är ju att styka på ett stelt mellanlägg men jag är osäker på hur velouren kommer bete sig då... |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 148
|
Jo, det kanske kan funka faktiskt. Det känns som att velouren som du säger kan bete sig märkligt om den får på sig mellanlägg. Om inte annat kan det nog bli ganska tjockt och ohanterligt. Jag skulle i och för sig kunna testa på en liten bit och se hur det verkar.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:02.