Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-03-04, 23:21   #1
sextiosexan sextiosexan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 832
Om du beställer från England så kolla upp vad som gäller med garantin vid ev fel. På det flesta ställen och märken är det så att maskinen måste skickas till England för att garantin ska gälla och då har du en nätt liten portokostnad på ca 800

Funderar själv som bäst på att beställa från smd men tvekar just pga av garantireglerna.
sextiosexan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-05, 07:05   #2
Sophia Sophia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2006
Inlägg: 587
Man får väga prisskillnaden i England mot eventuellt porto för garantireparation. Den maskin jag köpte i England fick jag för halva priset där. 3000 kr istället för 6000 kr här hemma. Jag resonerade så att jag kan skicka maskinen flera gånger till England för de 3000 jag sparade på köpet. Jag skulle också kunna välja att reparera maskinen här hemma för mellanskillnaden. Blir det inga fel på maskinen har jag gjort en bra affär. Om det blir jättemånga fel så har jag gjort en dålig affär. Man får känna efter vad som känns bra för en själv.
Sophia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-05, 09:44   #3
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Jag diskuterade också som Sophia. Å andra sidan har jag faktiskt aldrig råkat ut för att jag behövt utnyttja garantin på något (jo en gång på vår nya bil, el-fel). Ofta kan man lämna in maskinen eller fråga i servicebutik vad felet kan tänkas vara och vad det skulle kosta att åtgärda, då kan man välja redan där hur man vill göra. Det är inte ovanligt att man kan få den hjälpen utan att det kostar någonting eller till en mindre summa om någon hundring eller så.
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons