![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 | |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Citat:
![]() |
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 1 081
|
Det finsn en annan soppa man kan skölja tänderna med, dels Corsodyl som påminner en del om Listerine, dvs antibateriell, dels en fluorlösning, som jag inte minns namnet på, men kolla med tandläkaren elelr apoteket. Kan heta Dentan eller något sådant.
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
Ska man vara snäll och antibakteriell så koka kamomill och skölj med. Så säljs det mycket skit på apoteket som vi tror att vi behöver men faktiskt klarar oss utan. Vi har gått på reklamen helt enkelt.
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: sep 2006
Inlägg: 469
|
Apropå bedövning: jag får alltid en bedövningssalva först, typ Embla man har till barn. Sen känns inte bedövningssprutan ett endaste dugg!
Apropå spruckna tänder. Jo det hr man ju märkt att amalgamet spricker. Jag skulle för många år sedan på en jättekul fest och skulle äta lunch innan jag skulle börja göra mig iordning. Nyponsoppa med biskvier. Mums. En biskvi fastnar och jag tuggar till och vips, tanden spricker på samma sätt som stenbeckan beskriver. Behöver jag tillägga att det inte blev nån fest utan det blev tandläkarakuten i stället...Å inte har jag ätit biskvier sedan dess heller... |
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
Usch då vilket trist val det blev. Kan varna för Umeå i kombination med Läkerol. Två ggr har jag spräckt samma tand på samma ställe med samma godsak.
|
|
|
|
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 335
|
Ja, usch det är ruggtigt med tandläkare...minns fortfarande med fasa barntandläkaren i min hemstad - vi kallade honom gapa större - han la grunden för min avoga inställning till tandläkarskrået...som lite äldre barn och trots annan tandläkare vägrade jag faktiskt vid ett par tillfällen öppna munnen vid tandläkarbesöken!
På nittitalet när barnen började gå hos tandläkaren förundrades jag över dessa snälla tandläkare - tänk att ha fått en sådan när man var sex år! Pedagogiska och varsamma, underbart. Nuförtiden har jag sedan tjugotre år tillbaks samma tandläkare och han är inte ett dugg otäck och han kallar varje år så jag verkligen ska gå dit...i början var mina tänder så håliga så jag gick två gånger om år...Men han talar hela tiden om vad han gör och det uppskattar jag. Nu har jag inte så mycket hål längre det som händer är ju att amalgamfyllningarna går sönder... /M |
|
|
|
|
|
#7 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
|
Tja, man kunde få skräckupplevelser under 90-talet också... Efter att ha varit på folktandvården där modellen "Två patienter samtidigt per tandläkare" ansågs vara den bästa och där man trots att patienten ifråga hade panik och hade kväljningar tryckte in allt på en gång för att bli klar så snabbt som möjligt. Som hävdade att det var omöjligt att inte bli bedövad av en bedövningsspruta (jag blev senare konstaterad extremt svårbedövad) m.m.
Av en slump hamnade jag senare hos en privattandläkare som är specialist på tandläkarrädsla... Och, efter 6 år där så har jag faktiskt lyckats arbeta bort det mesta. Visst, jag tycker fortfarande att det är obehagligt och är fortfarande stel som en pinne när jag väl är där, men, jag klarar av det. Jag svimmar inte, jag kräks inte och, jag har inte panik. ![]() |
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:45.








Hybrid-visning
