Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Historiskt inspirerad sömnad
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-01-16, 13:13   #1
bandykullan bandykullan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2006
Inlägg: 157
Siden är det jag helst skulle vilja ha, men det ligger utanför min budget.

Jag kommer att ha stora budgetproblem med den här klänningen, så jag får nog bland annat lov att använda en av mina gamla 1880-talskorsetter istället för att göra en ny.
bandykullan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-18, 14:10   #2
Dew Dew är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 71
Materialvalet beror lite på vilken typ av klänning du tänkt göra. Aftonklänningar var ofta gjorda i sidentaft eller -duchesse, medans promenadklänningar kunde vara gjorda av fint ylle på vinterhalvåret och varierande bomullskvalitet eller siden på sommarhalvåret.

Duchessen ger ett tungt, böljande fall medans taften ger en luftig, styvare känsla. Taften är utmärkt att använda i klänningar med volanger, typ tant Gredelin.

Om du ska beställa taft el annat silke så rekommenderar jag http://www.decorativesilk.com/Scripts/default.asp Däremot så ska du vara beredd på att betala tull. Ibland klarar man utan, men fastnar paketet i tullen så blir det nästan dubbelt så dyrt. Men det kan ändå vara värt det. Jag beställde taft därifrån till min 1700-tals klänning och fick även betala tull, men priset blev ändå bara 150 kr/m och så billigt har jag aldrig sett äkta siden i sverige.

Lycka till!

Edit: En sak att tänka på är att man beställer tyget i yards därifrån!
Dew är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-19, 21:19   #3
bandykullan bandykullan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2006
Inlägg: 157
Tack för tipsen.

Sen vill jag bara säga att anledningen till att jag vill göra en 1860-talsklänning, antagligen dagklänning, är att den 11 juli i sommar kommar man att försöka förvandla hela Falu stad till 1859 för att fira att det är 150 år sen järnvägen kom. Om fler är intresserade av att få en chans att gå omkring i 1800-talskläder skulle det vara jättekul att se er i Falun då.
bandykullan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-26, 17:14   #4
frost frost är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2005
Inlägg: 56
Kan du inte leta reda på en 1860-talsklänning och kika på vad det är för tyg i den? Du pratar om Falun, Dalarnas museum har ju en fin nyöppnad dräktutställning där. Ett par 1840-talsklänningar tror jag finns utställda i alla fall. Ber du riktigt snällt ett tag i förväg så kanske de till och med kan plocka fram någon klänning från rätt decenium om de har en.
frost är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-28, 18:42   #5
bandykullan bandykullan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2006
Inlägg: 157
Jag har tyvärr inte haft möjlighet att kolla på dräktutställningen än, men visst ska jag kolla in den.
bandykullan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-02-14, 23:02   #6
frost frost är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2005
Inlägg: 56
Angående tyget... jag har kikat på tre folkliga nyrokokoklänningar alldeles nyss, vi ska nämligen sy var sin rekonstruktion i skolan. Halvylle var det i dem, det vill säga dyrt. Nu för tiden i alla fall. Men tydligen har de funnits i bomull också, och siden om man är en fin dam. Kanske helylle också?

Lycka till i alla fall!
frost är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-12, 19:02   #7
Fastlove Fastlove är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 103
Gammal tråd, jag vet...

Men jag vill tips alla om att man hittar görbilligt siden i Asien och eftersom det inte väger någonting så tar det inte upp så mycket i packningen. (Man kan också skicka hem det med båt, vilket tar några månader men då kan man köpa mycket istället.) Jag säger alltid till mina vänner och släktingar när de åker till t.ex. Thailand eller Indien att köpa hem äkta siden och det har hittills kostat 30-50:- per meter.

Så det är bara ett litet tips! Siden måste inte vara dyrt. (Och ja, det har varit mycket bra kvalitet på det sidenet jag har fått hem.)
Fastlove är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons