Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Fritt Forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2008-12-01, 20:58   #3
Victoria_AB Victoria_AB är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 87
Utbudet av naturmedel är en djungel. Det bästa jag har hittat hittills när det gäller Aloe Vera-produkter är:

"Holistics Aloe vera juice", destillat. Den dricker jag och min familj vintertid. Den stärker slemhinnor, huden samt mag- och tarmkanalen. Den skall fungera renande på mag-tarmslemhinnan. Jag tror att detta är den bästa kvaliteten som går att få tag på. Inga andra tillsatser eller "annat jox". Dessutom smakar den ingenting.

"Holistic Aloe vera Gel" använder jag när jag bränt mig för att slippa brännskador och blåsor. Borde alla familjer ha som första hjälpen tycker jag. Fungerar jättebra.

De har också "Holistic Aloe vera Liniment", men den har jag aldrig provat så den kan jag inte uttala mig om. Jag skulle tro att den håller hög kvalitet den också.

Som kräm till ansikte och händer använder jag Jasons Aloe Vera ansiktskräm som passar mig bra. Det är ett annat märke men det hittar man också på Hälsokosten. Det är dock inget tips till din hästdam.

Ring Holistic i Vadstena om du vill veta mer och var du i så fall kan få tag på deras produkter. http://www.holistic.se När jag har ringt och frågat om saker har de varit mycket hjälpsamma och kunniga.

Det kan förstås finnas produkter som är ännu bättre, men inte vad jag känner till. Oavsett vad du hittar och provar så hoppas jag att det hjälper din dam så att hon har lång tid kvar att glädja sig åt och må bra.

Mvh Victoria
Victoria_AB är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
aloe vera, aloegel, eksem


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons