![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 34
|
och var får man tag på latex att testa? Eller köper man det på flytande form?
Tror du att om man gör en latextröja- att en till kan krypa in i den tröjan då? |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: sep 2004
Inlägg: 465
|
Jag rekommenderar inte latex till dessa dansplagg av den enkla anledningen att det tar tid att få på sig dem...iallafall om de är ruskigt tajta...
/L |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 34
|
nej jag tror inte heller på latex. men jag är nyfiken på materialet. vill veta mer!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jul 2005
Inlägg: 718
|
"Baddräktstyg" som många kallar det finns i många olika kvaliteter om du tänker använda det så se till att du får ett som är kraftigt. Jag har hittat bra stretchiga tyger i Sundbyberg även andra än "baddräktstyg" har du inte varit där så rekommenderar jag ett besök. Jag såg att du hade det här som yrke har du dessutom firma så är du välkommen till grossen också. Tvillingsöm fungerar nog inte på det du tänkt dig utan det är nog bara overlocken som gäller. Låter som en spännande dans där de ska byta kläder, hänga i varandras kläder etc. Skulle vara roligt att få höra hur det gick och vilket tyg du valde.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Forumvärd
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
|
Jag tror att latex blir ett för stort jobb. Och ja, det tar tid att få på sig om det är väldigt tajt, men, det kanske det inte nödvändigtvis behöver vara?
![]() Här finns lite grundinformation: http://www.cult2.se/latexklader.aspx?kategori=Generellt Här finns det tips på några böcker: http://www.cult2.se/latexklader.aspx...er%20i%20media Problemet i övrigt är att de flesta sidor, och i många fall böcker, med bra information, är fetischinriktade på ena eller andra sättet och jag vet dels inte om du faktiskt vill ha länkarna, jag har dem inte bland min länklista och dessutom är jag väldigt tveksam till om det är tillåtet att länka till dem här. Sedan finns ju själva råmaterialet. Cult2 säljer ju också råmaterial http://www.cult2.se/shop_dyn.asp?sub=5 Radical rubber säljer också latex http://www.radicalrubber.co.uk/ men det är nog de två sidorna jag hittar som inte har inriktning "även övriga sexleksaker". En tjej på http://www.vanadium.se håller kurser i latex med jämna mellanrum. Mer information finns t.ex. i hennes dagbok (nick: Vanadium på www.helgon.net) men också på andra sajter. Tyvärr har jag inte någon direktlänk till mer information men jag postar det om jag hittar en. (Cult2 är en butik som säljer latexkläder. Det är ingen "sexsida" eller något liknande utan helt enkelt en nätbutik med informationssidor.) Tillägg: Jag hittade precis kortfattad information om Vadiums latexkurser. Finns på http://www.vanadium.se/misc.php Senast redigerad av Jimipe den 2008-11-05 klockan 13:08. Anledning: Hittade länk |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 34
|
ha ha det är lugnt med eller utan sex. jag är ute efter materialet. jag bryr mig inte om vad andra sysslar med när de använder sig av det.
Ska absolut meddela vad som händer med den här stretch-scenen. Borde veta om två månader, för då börjar de repetera.. Tack för alla roliga tips! |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Forumvärd
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
|
Problemet är i så fall bara den biten med att jag inte tror att det är tillåtet att länka till här. Om du vill kan du helt enkelt skicka ett meddelande till mig via sysidan så kan du få länkar till ställen där jag _vet_ att många väldigt kunniga inom just latexpyssel huserar. De kan utan problem svara på eventuella frågor och ge dig tips.
![]() Och, det ska bli spännande att se hur resultatet blir. |
![]() |
![]() |
![]() |
#8 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 34
|
gud vad kul. När jag var 18-19 höll jag på mycket med latex och synthscenens speciella kläder och det var helt OMÖJLIGT att hitta latex och lack i Sverige. Om man inte åkte utomlands fick man leta sig till dåligt sorterade källarporrbutiker. Och sen dess har jag inte tänkt så mycket på det- och plötsligt- det här. Jag ÄLSKAR internet!!
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:52.