![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
admin
Medlem sedan: sep 2003
Inlägg: 319
|
Nej vi raderar inga medlemmar - för det är alltid så att man väcker några som varit inaktiva när vi skickar ut våra nyhetsbrev. Och även om de är inaktiva kan de ha ju intressanta inlägg, ha roliga bilder mm att kika på.
Däremot kan vi göra så att man i medlemssökningen kan välja "Sök bara aktiva medlemmar", och i listan och på profilsidan markera dem på något sätt, fetstil eller någon liten symbol. Vi har detta i medlemssökningen på Utsidan.se, tror det vart uppskattat. Och även vid foruminläggen kanske man skulle visa denna symbol. Sen kan man fundera på vad "är aktiv" egentligen betyder, på Utsidan tror jag vi satte att man hade loggat in senaste halvåret. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
Citat:
Aktiv... då har man i mitt tycke åtminstonde loggat in någon gån under året. Vet att många går med i forum hit och dit och sen blir det inget av det. Den medlemmen är väl inget att ha i listan? Citat:
Personen i fråga kan ju rent av ha avlidit... hemsk tanke. Någon form av avpolletering borde ni ha att avregistrera de som inte varit inloggade på ett tag. Kan undra vad de andra 10550 medlemmarna gör ![]() Trist att dom inte syns och inte märks i album och inte ens har en profil... gäller ganska många. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
admin
Medlem sedan: sep 2003
Inlägg: 319
|
Som på vilken community som helst finns det en jättestor mängd medlemmar som bara är inne och läser ibland etc. Det är bara en mindre krets - 10-30% av registrerade medlemmar som hör till de som är aktiva på så sätt att man skriver inlägg etc. De som bara läser och tittar på Sysidan loggar sällan in, då det inte behövs för att läsa - men kanske ändå vill ha information via nyhetsbrev tex, har bevakningar i forumet odyl.
Så att radera medlemskonton känns rätt meningslöst, de gör ju ingen skada så att säga - och vi kan inte riktigt avgöra om de helt tappat intresset eller är här ibland utan att logga in. Och även om vi skulle inaktivera dem skulle vi inte ta bort foruminläggen, då blir det ju stora "hål" i diskussioner där de kanske varit med . Men som sagt, vi skall nog ta och införa det där vi har på Utsidan - då kan man lättare se de mer aktiva. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 273
|
Med aktiv/inloggad menar jag att någon
blev medlem 2003-12-08 22,02:14 Senast inne. 2003-12-08 22,02:11 Intresseklubben? Aktiv/inloggad i 3 sekunder. Lena |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Jag håller med, Om man bara registrerar sig för 3 år sedan och sen försvinner för all framtid. Aldrig någonsin loggar in sig igen. Så kanske man kan maila dem och fråga om de vill vara medlem fortfarande?
Men jag förstår också att det inte bara är frågan om forum det här, utan medlemskap också ger nyhetsbrev, sen kan man läsa recensioner, läsa inlägg utan att vara inloggad, läsa annonser, läsa nyheter.. osv. Hmmmm. |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
admin
Medlem sedan: sep 2003
Inlägg: 319
|
Nu efter senaste nyhetsbrevet fick Ullis mail från 4-5 stycken som villa ha sina inloggningsuppgifter - ett par som inte varit inloggade sedan 2005-2006, så nog finns det medlemmar som väcks vid utskicken.
Men jag ser fortfarande inte problemet med att det finns registrerade användare som inte är aktiva, eller ens är här och läser. Vad gör det? |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
Det är inget problem och inte gör det något heller. Det var en stilla undran bara med tanke på hur många medlemmar det är och hur många (läs få) man ser aktiva.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:13.