![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler
|
|||||||
| Notiser |
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 636
|
Du uttryckte dig tydligt nog. Det var bara jag som tänkte ett steg till och undrade lite mera.
Jag kan förstå att det krävs en del administration för att göra ett program, boka upp ledare och att ta emot anmälningar. Sånt kan man hyra in och lägga kostnaden på kurserna. Det blir väldigt dyrt att förlora den goodwill som inspirationsdagarna givit. Konkurrensen från andra symaskinsmärken är stenhård. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: dec 2008
Inlägg: 21
|
Det där med badwill är nog inget ledningen av HV reflekterat över. Precis som du skriver finns ju olika sätt att lösa problemet på.
Som tröst fick jag iaf veta att de försöker hitta något alternativ till inspirationsdagarna, så jag håller tummarna. |
|
|
|
|
|
#3 | |
|
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 636
|
Citat:
Tyggrottan i Täby har haft kursdagar tidigare men har slutat med det. Företaget drivs av mormor (som jag har känt i 35 år), mor och dotter. De orkar inte hålla kurser längre. Stockholms Sycenter har ibland några timmars inspirationskvällar. Då finns det material och symaskiner av olika märken färdigträdda. Man får med sig något mer eller mindre färdigt hem. Det är kul ideer, nya sätt att sy och man upplever en hel del villhöver. |
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: dec 2008
Inlägg: 21
|
Tack för tipsen om Sth sycenter, ska kolla upp! Letar efter alternativ till inspirationsdagarna - det är ju så kul att komma iväg och bara nörda in sig!
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 636
|
Åk på sylan! Det är en härlig mix av nybörjare och proffs, unga och gamla. Alla har något att lära sig och kanske också att lära ut.
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:10.






Hybrid-visning
