Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2012-05-22, 15:17   #10
Janne Janne är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2004
Inlägg: 107
Olika mellan äldre och nyare modeller

Hej

För att reda ut lite om Husqvarnas USB minne, så skickar dom med ett eget USB minne som har provats ut just för den modellen man valt att köpa, allt för att vara säkra på att det ska fungera utan problem.

Det går att prova olika USB minnen också men då garanterar Husqvarna inte att just det USB minne du har köpt ska fungera i symaskinen du har hemma, och det kan också skilja mellan symaskins modeller i detta fall vilka USB minnen som fungerar eller ej.

Till Husqvarna Designer I som kom ut 1999 med disket och 2006-2008 USB krävs ett program i datorn för att kunna föra över brodyrbilder till disketter eller USB minne. Det enklaste programmet - Organizer kan endast föra över ett brodyr i taget som då ersätter det brodyr som låg på disketten eller USB minnet. Har man ett Embroidery program går det att föra över många brodyrer samtidigt och även välja vilka som ska vara kvar på disketten eller USB minnet i en Designer I.

Till dom nyare modeller av Husqvarnas symaskiner behöver man inte ett extra program för att föra över brodyrer utan bara dra eller kopiera / klistra in dom i USB minnet.

mvh/ Jan Lindström
Fackman på Husqvarna Viking symaskiner i Sandviken
http://www.husqvarnasandviken.com
Janne är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 04:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons