![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 110
|
![]() instämmer med er, fast man är pensionär räcker tiden inte till. när jag var yngre sa jag till en äldre tant, om nått handarbete "det skall jag göra när jag blir pensionär" då sa hon "att har du inte gjort det innan hinner du inte då heller" så sant, så sant, för tiden bara rinner iväg, så jag vet inte hur jag egenligen har haft tid att jobba. Nu blir det ju mest städ, tvätt o mat. Men ideér har jag huvudet fullt, skall bara skaffa lite tid, så kommer det nog bilder på mina alster.
![]() ![]() tack för många trevliga tips på sysidan |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 111
|
Lusten till sömnad kommer och går. Jag har sytt sen jag var liten. Ibland har det gått flera år emellan, och ibland spottar man ur sig det ena projektet efter det andra.
Dock måste jag säga att nu när jag för första gången i mitt liv har ett litet eget syrum, så blir det mer gjort. Just för att jag slipper plocka undan först - och för den del även sen! ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 1
|
Gör en sak per dag
Jag gör ett moment per dag då blir det av. Om man vill göra allt på en gång är det lätt det känns lite oöverstigligt men om jag t ex ska sy en topp lägger jag ut mönstret på tyget en dag, klipper nästa, sicksackar tredje etc.
Fungerar. Sedan lägger jag ut det färdiga på min blogg:-) Kom på att om jag har allt jag gjort samlat där känner jag mig nöjdare med mig själv. Kan då se resultaten som i ett litet bibliotek. Ofta syr jag flera efter samma mönster och nu blir jag hjälpt av att jag här skriver ned tips och sådant som jag ändrat. Annars lätt att glömma... |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 878
|
Jag har också en blogg som jag lägger ut projekt på både i arbete och färdiga, dessutom lite mål för året i januari som jag summerar nästa januari och det som alltid förvånar mig är hur mycket jag egentligen gjort under året.
Det är inga utsvävande saker utan jag tror i år har jag underkläder, denim och skjortor. Jag syr i mitt sovrum..eller sover i mitt syrum och har möblerat om det ett antal gånger och är på gång igen...Klipper till gör jag i källaren där det finns bra bänkar i ett av mangelrummen, har haft tillklippningsbord innan men det brukar bli belamrat så jag tycker detta funkar bra för mig så vad jag behöver är syplats och plats att pressa på och givetvis förvaring |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 1 081
|
Bra mäddessin är väl möjligen Concerta, Ritalin och dylika ...
![]() Visst är det som du skriver; vi hittar tyger och modeller och skaffar på oss material i snabbare takt än vi hinner sno ihop, vad det nu är vi vill sno ihop. Jag har inget bra tips annat än att göra en KORT lista över de högst prioriterade projekten och beta av den. Jag har märkt när jag gör en sådan lista att det smyger sig in andra projekt som kommer utanför listan. Låt dessa smyga sig in men gör klart innan du fortsätter. Arbeta ALDRIG med mer än ett projekt i taget och se till att INTE ha något som stör dig; stäng av TV och dator och skicka man, hustru, barn till svärmor, fjällen, badhuset ... |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: nov 2009
Inlägg: 24
|
Jag håller med Blaikarn - en sak om dagen! Jag är gymnasielärare och syr varje år en eller ett par balklänningar till mina elever (ja, det är dumt att ta på sig nåt sånt, men det har bara blivit så, och mina fina tjejer blir glada men nu går jag i pension - hurra!).
När jag har som mest stressigt med provrättningar och Nationella prov på vårterminen, så gör jag en sak om dagen på den aktuella klänningen: en liten söm som är knepig, tråcklar i blixtlåset, fäster såna där skenor i fodret eller nåt annat litet. Och hux flux, så är klänningen klar! Nåja, kanske inte hux flux, men det är inte lika stressigt som om man sitter i panik helgen före studentbalen. Dessutom "syr jag i huvudet" en hel del när det är svåra moment, och då reder jag ut en del svåra saker innan de inträffar faktiskt! Fast visst, många - nästan alla (?) - mina roliga idéer blir bara just det- roliga idéer! |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 2
|
Jag sätter en timer när jag känner att jag har ont om tid. 15 minuter bestämmer jag att jag hinner med och så syr jag den tiden. Man hinner kanske inte så långt, men man gör lite och efter en vecka så har man ju hunnit sy i nästan två timmar. Funkar kanske inte så bra när man klipper ut, men när man väl börjat sy.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:19.