![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
|
Jag är inne på 11:e året med min D1:a och jag har inte tröttnat än. Tursamt nog har inte maskinen gett upp heller, fast att jag har broderat varje dag sen jag fick den. Jag fick maskinen av mina föräldrar och jag skulle inte ha en chans i världen att köpa ny, så jag är tacksam för varje dag han går. Om jag mot förmodan skulle vinna tillräckligt med pengar så skulle nästa maskin bli en diamond. fast "nisse" skulle ändå få vara kvar som reserv. Jag skulle ha mycket svårt att skiljas från den, för man får ett lite speciellt förhållande till en maskin efter så många år.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jun 2007
Inlägg: 159
|
Förstår att man får ett speciellt förhållande till sin maskin som man kan utan och innan. Men vilken är den där Diamond du pratar om Cery? Varför tycker du den skulle vara så bra?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
|
Det är svårt att beskriva den maskinen så här i ett inlägg, för det är lätt att missa en hel del.Det är enklare att få en uppfattning genom denna länken.
http://www.husqvarnaviking.com/media...ndex_sv_SE.htm Jag har fått prova maskinen, och för mig är den en dröm som har allt som min D1:a saknar plus en hel del till. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 4 350
|
Jag har precis köpt en Desigen Ruby.
Den har en del av Diamonds funktioner. Prismässigt så ligger Ruby drygt 20 000 under Diamond |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: jun 2007
Inlägg: 159
|
Diamond verkar ha möjlighet att göra större broderier. Så mycket har jag i alla fall lärt mig. Får gå på symässan och smyga runt bland maskinerna och försöka lära mig mer.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 4 350
|
Ja, med Diamond kan man göra stora broderier, 360x350 men man måste vända den stora ramen för att kunna brodera så stora broderier.
Den största ramen ingår inte, utan den får man köpa separat. Ruby och Topaz30 broderar som störst 200x360 |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:38.