Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2010-09-11, 22:45   #7
madeluc madeluc är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2007
Inlägg: 134
Det är precis som Dahlia säger det går inte få maskinen att brodera större tyvärr men så är det. Samma sak med Designer Diamond, bågen är 30 x 36 men broderytan på maskinen är fortfarande bara 15 x 36 så det är samma sak där, man måste splitta broderiet och sedan spara det på t ex usb och på så sätt brodera ut det på först den ena halvan av bågen sedan vända bågen och brodera ut den andra, skit tycker jag.

Just detta var att jag en gång i tiden bestämde mig för att inte ha min Janome 10000 kvar, tyckte detta var skitkrångligt, så nu är jag tillbaka till detta med Desigern Diamond, tycket väl att det lät fantastiskt med att kunna brodera broderier som var 30x36 cm men tjii fick jag.

Trots mina erfarenheter och kunskaper så gicka jag på det igen, men jag trodde att med den reklam Husqvarna gjorde samt att maskinen och broderenheten är så stor så hade man gjort detta möjligt. Men man ska alltid kolla och fråga hur stor broderyta maskinen har och inte efter storleken på bågarna, det är ju ganska oväsentligt att bågen är 20x20 cm om maskinen inte har kapacitet att kunna brodera större ytan än t ex 10x10 cm.

Har också Embird man har inte provat att splitta då jag inte är speciellt intresserad av att brodera så stora mönster utan det var mer av nyfikenhet jag köpte denna stora båge. Jag tror beroende av vad man ska splitta och brodera så kan det ställa till problem t ex om jag vill brodera en text över in ryggtavla, då lär jag få tänka till beroende på att när jag splittat så måste jag ju också tänka på att när jag sedan vänder bågen så kommer texten upp och ner... eller? Tänker jag helt fel??
madeluc är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons