![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: nov 2009
Inlägg: 24
|
En riktigt dålig tidning
Jag har flera gånger skrivit till Allt om Handarbete att om jag får se en tunika, kort långbyxa eller bolero till så säger jag upp min prenumeration. Och så kom februarinumret! Tunikor, korta långbyxor och boleros! För att inte tala om dessa hiskeliga konkurslagerstyger i orange och lila! Så nu är det slut när min prenumeration går ut i maj.Tacka vet jag Ottobre, Burda och Stoff och Stils inspirerande tygkatalog - den är dessutom gratis!
|
|
|
|
|
|
#2 | |
|
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 10
|
Citat:
![]() Ottobre ska jag forska i var jag kan få tag på gamla tidningar, det varar vara bra. Jag skulle vilja fråga de som gör mönsten åt aoh om de öht bryr sig om modet och vad läsarna behöver..jag menar hur många mönster behöver man av för korta långbyxor 10? 100? eller 1000? Vad hade du uppskattat istället? jag skulle vilja ha bättre basmönster och en syskola hur man förändrar. Att tex ha top en gång och kjol nästa. jag tycker också de skulle ha läsarnas egen design och sådant för att få in nytt, det är så otroligt snarlikt allsammans. |
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: nov 2009
Inlägg: 24
|
I stället ville jag ha ....
Ja, visst var det korkat att tro att AoH skulle bry sig om vad jag tyckte! Men jag skrev i alla fall till deras postlåda att jag ville ha mönster på lite "klassiska" kläder: pennkjol (utan konstiga volanger eller puff i nederkanten!), snygga "kostymbyxor" med kavaj, skepparkavaj,den lilla svarta, en helskuren redingot-kappa etc. Dessutom föreslog jag att de skulle titta i Femina, DV och Elle när de letade modeller - inte i Wästgöta textils kataloger där min 97-åriga svärmor hittar sina modekläder! Jag förstår nästan att de valde att inte kommentera!
|
|
|
|
|
|
#4 | |
|
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 10
|
Citat:
nej jag tror allvarligt att den tidningen sjunger på sista refrängen nu faktiskt. |
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: nov 2009
Inlägg: 24
|
tankeläsare?
I nr 2 av Burda som jag fick i posten i dag finns EXAKT det jag efterlyst hos Allt om Handarbete! Ett himla bra nummer som AoH borde lära sig av. Funderar på att skriva till deras postlåda om detta - men nej visst nej, det är nog ingen idé!!!
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:38.







Hybrid-visning
