Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-01-31, 14:40   #1
nillisen nillisen är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2006
Inlägg: 45
Ibland - eller ja - ofta tycker jag det är så för mig att det kan vara en liten detalj som saknas. Fel färg på mudden, inte rätt knappar, inte rätt dragkedja hemma. Och så vips, så åker de ner i lådan.
nillisen är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-31, 15:08   #2
mkel mkel är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2007
Inlägg: 65
HiHi Ja, man verkar inte vara ensam om detta problem.
Men frågan är nu, hur skall jag lösa detta. En spark därbak hade inte varit fel. Eller totalt köpstopp av textil. Eller oxå kunde jag tvingas gå ut i mina halvfärdiga plagg, en syn för gudar
Ja ett riktigt bra straff hade nog funkat. Men samtidigt är det ju synd att trycka ner min kreativitet.
mkel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-31, 15:33   #3
gavagai gavagai är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 510
Jag har massor, massor av ofärdiga projekt. Jag har ett helt syrum numera, eftersom allt annat är omöjligt med mina fyra maskiner och massor av tyg och diverse hobbyprylar jag ständigt samlar på mig. Ändå är det nästan omöjligt att ta sig fram i det där rummet, för det ligger saker överallt, och mycket av det är just sådant där påbörjat, som blivit för jobbigt eller som jag tröttnar på. Något av det värsta jag vet är när jag fått vara kreativ i början på ett projekt (=jättekul!), och så återstår sedan lika mycket jobb där jag inte får vara kreativ alls. Då är det svårt att motivera sig. Typexemplet är att jag virkar en vante, och designar mönstret samtidigt som jag virkar. När jag sedan ska virka den andra vanten får jag ju inte designa alls, utan bara följa mitt färdiga mönster.

Det projekt jag tycker är tråkigast att det aldrig blir av att färdigställa är ett spjälsängsöverkast vävt i bunden rosengång. Det är ett "gubbatäcke" där gubbarna är teletubbiesar, och jag designade hela väven själv. Det tog MÅNADER att väva. Ändå är det som är jobbigast att nu fålla in kanterna så att jag kan använda väven. Den har legat så där sedan förra våren, och snart växer väl Mika ur sin spjälsäng.

Så jag känner igen mig, som sagt.
gavagai är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-31, 15:35   #4
gavagai gavagai är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 510
Citat:
mkel skrev: Visa inlägg
HiHi Ja, man verkar inte vara ensam om detta problem.
Men frågan är nu, hur skall jag lösa detta. En spark därbak hade inte varit fel. Eller totalt köpstopp av textil. Eller oxå kunde jag tvingas gå ut i mina halvfärdiga plagg, en syn för gudar
Ja ett riktigt bra straff hade nog funkat. Men samtidigt är det ju synd att trycka ner min kreativitet.
Jag tror att en bättre lösning är att skaff en stor låda (eller flera) där du kan förvara de halvfärdiga sakerna. Poängen med att skapa är ju ändå att lustfyllt skapa (för mig är det det i alla fall), och det är bara dumt att tvinga sig. Om du sedan har tio halvfärdiga projekt i en låda och tittar på dem, så är det säkert något av de understa som börjat kännas lustfyllt igen. Fast det är ju lite synd då om barnet som skulle ha saken har växt ur den eller liknande, men det gör nog inte så mycket. Skapandet är liksom sin egen belöning.
gavagai är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-31, 17:57   #5
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Ett förslag är att ge sig själv förbud att påbörja något nytt innan tidigare projekt är avslutade. Jag påbörjar inget här hemma som jag inte har alla grejor till, t.ex. sytråd, blixtlås eller muddväv.
Bra idéer som poppar upp under tiden kan du spara i en idébok. Kanske hinner idéen dessutom växa till sig under tiden du slutför det andra. Du kan ju även spara halvfärdiga idéer i din bok, t.ex. skisser på en snygg ärm, färgprover, tygprover, bilder eller annat som gav dig inspiration just då. Det är mycket lättare att få "fatt" i idéen vid ett senare tillfälle om man skriver ned lite hur man tänkte.

Jag har, som flera andra här, många pysselhobbies och då är det tvång att avsluta innan man påbörjar något nytt. Det finns helt enkelt inte plats att ha allt framme så lite lustigt är det ju att kanske i två veckor vill jag bara sy, sedan städar jag undan allt och plockar fram scrapbooking prylarna t.ex. Ett större problem här är hur man förvarar allt under tiden.

Ibland blir det inte som man tänkt, det blir fel eller man hinner tröttna på idéen innan det blir klart. Antingen kasserar jag allt direkt
eller så sparar jag det som går, t.ex. om jag sytt fel men gillar tyget så klipper jag upp sömmarna och viker ihop tyget och sparar tills jag är stark nog att orka se det igen utan att få sammanbrott
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-02-01, 19:29   #6
Indra Indra är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 46
Känner igen mig precis

Jag har oftast fem eller sex olika projekt på gång. Ofta oxå något broderi och någon stickning utöver sömnaden.
Indra är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-02-01, 21:16   #7
Berga Berga är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 158
Jag har hela tiden lite ufon som ligger och dräller, men ibland tvingar jag mig själv att ta itu med dem innan jag får påbörja något nytt. Jag har också försökt att ge mig själv köpstopp vad det gäller nya tyger och garner, men det är som att ta dö på all kreativitet. Vissa saker är nog aldrig menade att se dagens ljus utan de göms allra bäst i någon byrålåda.Det gäller bara att hitta sin egen strategi och känna sig tillfreds med den. Mvh Malin
Berga är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-02-01, 23:49   #8
johannajanzen johannajanzen är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 380
Har också flera ofärdiga projekt och tusen i huvudet som vill ut. Det är helt hopplöst att få något färdigt. Det händer mest när det är beställningar och när jag kommer in i en riktig "göra klart" period då jag "rensar" för att städa samvetet att få dra fram något nytt.
johannajanzen är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons