![]()  | 
     
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... | 
 Bevakningar   
 Inställningar   
 Sök i forum   
 Forumregler  | 		
			
			 | 
		#4 | 
| 
			
			
			
			
			
			
		
			
			
			 Medlem sedan: mar 2006 
				
				
				
					Inlägg: 158
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
		
		
		 Jag har tyvärr dåliga erfarenheter när det gäller att ta bort solsmörj från tyger. Dottern hade en vit skjorta med sig till Rom, som vi sedan försökte få vit igen.Vi prövade med allt möjligt. I solsmörj finns det en del metaller zink,järn och då kan man ibland få utfällningar på tyget när metallen reagerar med borttagningsmedlet. När vi använde t ex Remol blev skjortan röd. 
		
	
		
		
		
		
		
		
		
		
		
	
	  Till slut visste vi inte om vi skulle skratta eller gråta så den skjortan är numera grå till färgen. Jag vet att jag sökte en hel del på nätet efter information men hittade väldigt lite. Jag hoppas att du har mer tur än vad vi hade och kommer du på något som fungerar skriv gärna en rad i forumet. Lycka till! | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
		«
			Föregående ämne
			|
			Nästa ämne
		»
	
		
  | 
	
		 | 
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:47.





 Till slut visste vi inte om vi skulle skratta eller gråta så den skjortan är numera grå till färgen. Jag vet att jag sökte en hel del på nätet efter information men hittade väldigt lite. Jag hoppas att du har mer tur än vad vi hade och kommer du på något som fungerar skriv gärna en rad i forumet. Lycka till!
 
 
 Trådad visning