Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-08-23, 11:43   #4
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Jag gillar inte ha bordet så lågt att jag inte ser någonting. Visserligen är det viktigare för mig att ha god syn på arbetet eftersom jag syr så pilliga saker.

Och om man har någon av de moderna maskinerna typ Brother kan det bli ännu värre eftersom dessa är så "tjocka" på framsidan för att dölja trådbanans väg t.ex. och det gör att man får kortare sikt-vinkel, så man måste ha maskinen "upp till" ögonens höjd istllet. Nej jag ratar sådana maskiner för sömnad.

Men det är bättre att ha en god balans som känns bra. Jag brukar stödja handen på bordet istället, vänsterhanden på bordets yta, högerhanden på maskinens yta. Har inga sådana där extra stora arbetsbord tillsatt annars fungerar det inte. Men om man tycker om att sy stora stycken ska man nog sänka maskinen istället. Som sagt, det är mycket upp till hur man känner sig och hur man arbetar. Vad man prioriterar. T.ex. god syn, eller stor yta.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
ergonomi


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons