Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2013-11-15, 06:34   #4
avslutad141023 avslutad141023 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 1 114
japp

jag tihhör dem som broderar upp till 6 lager för skuggningar mm, så jag är i väldigt stort behov av bra tråd. och jag kollar ofta trådens skick innan jag drar igång. för det är tråkigt med massa startpunkter på sådanna broderier.

i ärlighetens namn är det inte bara tråden som kan avgöra att den går av, inte ofta är det nålen som tagit lite stryk o då går tråden av. ibland för att nålen blivit trubbig, men ibland har nålsögat fått slitage o nöter mer på en skörare tråd.
om man finner en tråd skör även efter nålbyte, men vill brodera med just denna nyansen, så kan man ta en droppe teflonolja, o stryka ut över konans yttersta lager, o då vips håller även en mycket skör tråd, detta knepet tar jag även till för att få metallic trådarna att brodera jämt o fint..

teflonolja kan man även smörja nålen med för att maskinen ska jobba lättare i vissa material, för mej står flaskan oftast nära tillhands

vinkevink Troll
avslutad141023 är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons