![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
#1 |
|
Medlem sedan: aug 2004
Inlägg: 34
|
Buttericks mönster
Hej på er, är det någon som vet vart man kan köpa mönster från Buttricks här i Sverige. Men om jag måste skicka efter vad för storlekar motsvarar deras mönster. Är det rätt som jag förstått att 10=36 12=38??
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: maj 2008
Inlägg: 103
|
Hej!
Dom brukar finnas i tygaffärer, men som beställningsmönster. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 832
|
Inte alltid det går att göra om till svenska storlekar, bäst är att kolla in varje mönstermärkes egen storleks tabell och helt enkelt kolla vad man har för mått.
![]() På ett av mina buttericksmänster står det: Storlek/size 10 12 Bust/byst 83 87 Waist/midja 64 67 Hip/Höft/Stuss 88 92 Jämför man det med tex H&M:s storlekstabell är 12 mer lik stl 36 förutom att bystmåttet är lite större. Mina buttericks mönster beställer jag från England eller USA, dubbelt så dyra här tyvärr. ![]() |
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: aug 2004
Inlägg: 34
|
Tack för era svar, har kollat med furulunds och dom beställer tydligen hem mönster. Så det var ju skönt att det ordnade sej.
![]() |
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:01.







Linjär visning
