![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 97
|
Brother NV-900
Jag försöker hitta en resention av Brother NV-900
jag hittar ingenting bara info från de som säljer maskinen. är det någon som har den? och vad tycker ni? |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: maj 2008
Inlägg: 78
|
Hej. håller med dig om att vi borde vara lite duktigare att skriva om våra maskiner, för och nackdelar. Ju fler som gör det,desto lättare är det att ta ett beslut inför köp eller byte av modell.
Äger inte denna modellen, men provsydde och "kände" på den flera gånger i affären, blev störtförälskad.Verkligen rolig, lätt att förstå sig på, broderade jättefint och hade en massa snygga, kul sömmar. En mycket kompetent maskin till bra pris. Enda nackdelen, som jag tyckte, var den lilla broderytan. Insåg att jag fort skulle vilja ha möjlighet att brodera större mönster. Men maskinen var jättekul, så behöver/nöjer du dig med den lilla brodérbågen, så är det helt ok. tror också att du får med PE-light i priset, kolla det. Hoppas att så många som möjligt, som vet något om maskinen, kan ge dig vägledning. Ha en bra dag, det surrar lite i huvudet nu förstår jag.... Symaskinsurr!!! ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 524
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 97
|
Vad är en PE-light ? när jag sökte på google fick jag upp att det är en foder spridare till vilddjur. men det tror jag inte att du menade. Enligt vad jag läst så verkar Brother NV-900 jättebra för det priset.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 524
|
jag tror det är PE lite, ett redigeringsprogram
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: maj 2008
Inlägg: 78
|
Det heter PE-design light.Ett enklare redigeringsprogram, där du kan se dina broderfiler och utföra lite enklare redigeringar.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 1 118
|
Jag har PeLite o med det prg kan man ändra filerna så dom passar maskinen. o sen spara in dom i maskinen. Tycker inte om prg för du kan göra så lite med det... Anser att det finns bättre gratis prg som gör samma saker. Det finns en atomat stygnsättning i prg men det är urdåligt. Ska du storleksändra så ändrar den inte stygnen så gör du broderiet större så har du samma antal stygn dvs broderiet blir glesare.
Vill göra dig uppmärksam på att du kan bara brodera 10x10 cm med den maskinen. Jag hade satsat nån tusenlapp till o köpt en som kan brodera större. /Lena |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:04.