Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2008-06-07, 07:16   #1
Jennsan Jennsan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2004
Inlägg: 16
Halsringning

Hej,

Nu har jag stött på ännu ett problem. Är verkligen amatör....
Hur får jag till halsringningen. Jag ska vika den innåt så att det blir en kanal att trä ett gummiband i, men tyget jag viker in blir ju mindre än där det ska sys fast. Hur gör man detta?

Tacksam för svar
Jennsan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-07, 09:55   #2
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
Är det töjbart tyg är det oftast inget större problem. Då gör det inget om tyget på ena sidan är något mindre. Är det stumt tyg, eller om det blir problem trots stretch är en smal mudd att rekommendera istället. Det går ju dessutom faktiskt att gömma mudden bakom och med hjälp av mudden skapa kanalen. Ett annat alternativ är en infodring som blir en kanal, eller, om du inte behöver ha resåren och tyget inte fransar, att man klipper små jack i den biten man viker in.

Vad har du för tyg och vad är det du syr? Vilken effekt vill du ha?
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-10, 12:11   #3
Nefertari Nefertari är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2007
Inlägg: 532
Om det nu är den singoallaklänning du nämnde tidigare och inte fått till den ännu:

Prova att sy fast resåren sträckt kant i kant på halsringnigens avigsida. Dela helst in den i t.ex. 4 lika delar så rynkningen blir jämn.

Sedan viker du en "vanlig" fåll och syr en gång till över resåren, när den är sträckt. Resåren hamnar alltså inuti fållen. På detta vis blir visserligen resåren insydd men det är lättare än att pilla in en liten resår i en pyttekanal, tycker jag. Har gjord på detta sätt på en hel del saker just nu och det var lite pilligt första gången men nu går de som en dans, och enkelt! Allra enklast är det förstås om inte hela halsringningen är helt ihopsydd (typ om klänningen är delad bak, eller om sparar en axelsöm och syr ihop den när resåren är på plats), när du gör detta men det går ändå.

Om du syr med en resårsöm så blir det snyggast annars går det också med sicksack.Prova på en bit tyg.

Hör av dig om du inte förstår. Är inte alltid så lätt att förklara!
Nefertari är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-12, 06:32   #4
Jennsan Jennsan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2004
Inlägg: 16
Smile Tack

Tack för alla smarta tips. Jag gjorde en infodring och det gick faktiskt riktigt bra. Inte trodde man att det fanns så många lösningar.

Kram på er alla
Jennsan är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons