![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#1 |
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 74
|
Måla på sammet
Är det någon som har tips på hur man målar på sammet? Vad ska jag använda för slags färg? Vad ska jag tänka på för att det ska bli bra? Jag vill gärna måla rätt stort på ett tyg jag sedan ska sy av och är tacksam för alla ledtrådar!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jan 2006
Inlägg: 1 918
|
Ingen aning vad du ska använda för färg men min tanke hamnar på att sidenfärg kanske borde gå att använda? Men det kanske beror på vad det är för färg på sammeten. Vanlig tygfärg som man använder på släta tyger brukar ju ha en tendens att bli lite stelt, men beror kanske på märket på textilfärgen?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: okt 2007
Inlägg: 38
|
hänger på färgen?
Hej!
Jag skulle tro att det hänger på vilken färg du väljer hur resultatet blir. Vilket material är det i sammeten? De flesta textilfärger man kan köpa i butik blir ju hemskt stela ("pigmentfärger" handlar det ofta om då). Är det bomull finns det färg som går in i fibern och blir mjuk efter fixering, "reaktivfärg" tror jag det är som gäller då. En tryckfärg som borde gå alldeles utmärkt att måla med.Trooor att den fungerar på polyester/bommull med. Frågan är hur man får tag på det, det glömde de berätta på lektionerna! ![]() Har lite kemikalienamn o recept om du vill blanda själv... |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:53.