![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#1 |
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 79
|
"Grytlappsklänning"
I somras fick jag lånat en gammal "grytlapsklänning" som jag virkade av, och skrev ett mönster på. Tyckte det var kul, då jag letat efter detta i flera år, men inte funnit något. Minns dessa klänningar från min barndom, då mormor hade sådana. Jag och min syster "pimpade" dessvärre om dessa till Barbieklänningar, och mormor är död sedan länge.
Hon på handarbetsaffären här, som jag även fick lånna denna klänning av, sa att hon trodde tanterna förr virkade av dessa av varandra, och att hon aldrig sett något mönster. (Hon har då jobbat i denna affär mycket länge...) Har nu fått förfrågan om jag delar med mig av detta mönster, och jag svarade att det kan jag ev tänkas göra, mot en liten "ersättning" isf, för det ligger en hel del arbete bakom detta mönster. Är det fel eller inte? Vad tycker ni? Jag fick iaf inget svar på det, så jag antar att hon som frågade inte ville betala... Mvh /Engla |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: apr 2008
Inlägg: 32
|
Klart att du ska ta betalt. Gör en pdf av ditt mönster med bild så att det ser proffsigare ut och sedan ska du absolut sälja det. Är du med på Ravelry kan du även sälja det där men då kanske du behöver översätta det.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 79
|
Jag har gjort det ganska fint redan, med färgbild och allt.
Vet inte hur man gör pdf-fil... Kan du förklara det åt mig, så kan jag ju testa iaf. ![]() Vad är Ravelry? |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 125
|
Jag tycker att du ska ta betalt. Du kan ju annars sälja på Etsy, där har jag köpt mönster som jag har fått hem-mailat i pdf-format (bla mina virkade missar). Funkar jättebra och jag är nöjd med priset (betalade motsvarande 33 kr för det).
Visst är det trevligt med gratismönster, men har du konstruerat det själv och VILL ta betalt, så gör så! ![]() Jag tycker hela diskussionen om huruvida man får ta betalt och hur mkt/lite man vill ta betalt, är tråkig, man bestämmer väl själv? Dels som upphovsman, hur mkt man tycker att det är värt, dels som köpare, hur gärna man vill ha något. Tillgång och efterfrågan ![]() Ta du betalt och var stolt över att du gör egna mönster! ![]() Ps: Jag har också sett sådana klänningar förr, men det var länge sen nu. De är rara! Ds |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:47.