Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
 

Kickis blogg

Kunde ju inte motstå chansen att blogga lite här också... Tänkte visa vad jag gör för något i ord och bild här. Ha tålamod; det kommer!

Igelkottar och brillor!

I vår trädgård har vi ett stort Magnoliaträd. Runt trädet är en rabatt med bl a nejlokor och rudbeckior. Grenarna på trädet hänger ner i marken och nu när jag skulle snygga till trädgården fick jag för mig att klippa av dem. Jag stod och tittade på trädet med en seckatör i handen när jag såg en liten igelkott som byggt bo under grenarna, så jag lät alla grenarna vara kvar; kul att bo granne med en igelkottfamilj!

Jag hade tovat mig en nåldyna som skulle föreställa en igelkott, men tycker nu att den mest ser ut som ett marsvin...Den fungerar i alla fall alldeles utmärkt och jag har fler försök på tork. Återkommer till det.

Min man är expert på att sprida glasögon i hela huset så jag sydde en förvaringskorg till honom. Hade några bitar blått tyg som jag broderat på för att prova nya symaskinen, lade till en ruta med text och sydde ihop. Mönstret har jag köpt på Quiltameva i Malmö. Mycket användbart mönster så det blir nog flera korgar!

Bra att sy av småbitar, för jag provar ofta olika broderier innan jag använder dem till något speciellt ändamål, så det resulterar i många små tygbitar som det är kul att göra något nyttigt av.

Jag gillade fjärilen, den är snygg i gult och lime också, hittade den som gratisfil på en broderisida.

Tovat
Postat 2012-06-20 08:03 | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons