![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#1 |
Medlem sedan: maj 2007
Inlägg: 222
|
Väska till stickning
Jag ska sy 2 väskor till väninnor som stickar. De stickar mest strumpor och mössor, ibland större projekt. Själv stickar jag inte alls om jag inte absolut måste.
Kan ni ge mig något förslag på hur en stickväska ska vara utformad för att passa en som stickar? Ska det vara blixtlås? Bara en flärp? Vad anser ni behövs till en stickväska för att vara användbar? Behövs flera fack? Tacksam för alla förslag... |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: aug 2005
Inlägg: 105
|
Ett blixtlås är som gjort för att garnet ska fastna i det, så det skulle jag absolut undvika. Jag skulle uppskatta en ren och enkel design, med ett stort fack för själva stickningen, och ett mindre fack (utanpåliggande ficka?) för sax, stoppnål, extra uppsättningar stickor samt mönster.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 423
|
Jag sticka en del, och har nu börjat på stickcafé. Och då tyckte jag att jag behövde en väska. Skickade efter mönster från Quiltbiten http://www.quiltbiten.com/, och jag blev väldigt nöjd.
När jag nu använt den några veckor är det bara en sak jag kunde gjort annorlunda, jag hade inte behövt så många fickor invändigt utan det hade räckt med en tvådelad ficka på båda långsidorna. På mönstret är det 3 fickor i olika höjder så det blir 6 fickor totalt på den ena sidan. Men de smala fickorna på en långsidan är jättebra att ha stickor i. Om du går in på min sida kan du ser hur min blev, flera andra här på sidan som också sytt denna. Tänkte att jag skulle sy en till min mamma också. Lycka till! |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:06.