![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: jan 2006
Inlägg: 1 918
|
Det var först nu även jag såg att det inte går längre men man kan istället klicka på namnet vid ett inlägg och få fram en lista på alla inlägg medlemmen skrivit.
Se bild: |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 533
|
Jag tycker personligen att det är skoj att det står hur många inlägg personerna skrivit under deras namn på forumet. Helt ointressant är det väl ändå inte att veta hur aktiv någon varit på forumet?
Hörni tjejer, att det blir grått istället för svart, beror det inte på att det är en besökt länk? Alltså, gå på ikonerna, inte texten. För det är så det i allmänhet funkar eller åtminstone har funkat, besökta länkar är en färg, obesökta länkar är en annan. Det är gammal "standard". Admin, kanske ha samma färg på besökta och obesökta, för att undvika förvirring? Så ikonerna blir det man automatiskt tittar efter istället för färgändring. Senast redigerad av deliana den 2008-10-05 klockan 07:04. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 273
|
Jag saknar att man inte kan läsa sina gamla eller andras forum inlägg. För det kan ju vara så att man söker efter information som någon har skrivit, eller jag själv har fått svar på och vill då läsa det igen.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
Om du klickar på ditt nick Laika så får du upp en ruta där du kan välja att se dina inlägg.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 273
|
Ja nu kunde jag läsa. Tack för hjälpen. Tycker man klickar på allt.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |
Medlem sedan: jul 2007
Inlägg: 1 332
|
Citat:
Men håller med om att man med fördel kan titta efter ikonen istället, men tycker då att det ska vara tydligare skillnad mellan dem. Man ska med en snabb blick kunna se det, inte behöva verkligen titta efter. T.ex. TYDLIG färgskillnad mellan läst/oläst ikon. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Håller med precis där. Jag tycker att det är så otydligt nu mellan läst och oläst ikon att det tog mig ett tag att fatta vad som är vad, och även nu tycker jag att man måste titta "noga" för att se. Kanske admin kan ändra ikonerna till mer tydlig skilnad? Kanske göra det lästa grått istället för orange? Orange brukar ofta vara signalfärg och markerar att det är "nytt" även om det är ljust här. Ljusgrå monokrom färgskala kanske om man vill behålla stilen med ikonerna? Då ser man att stark färg = nytt, ljusgrått (som smälter bort mot det vita i bakgrunden) = gammalt?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#8 |
Forumvärd
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 155
|
Skulle jag ha ändrat någon färg så skulle det vara den oranga. En färg som är snygg till den rosa färgen är faktiskt brunt Tänkte inte på det innan men Barnbarnet hade brunt och rosa på sig.För att inte klaga så är den oranga lite skrikig o skär sig mot det rosa ..Annars gillar jag sidan
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
forumet |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:02.