Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2007-06-22, 15:31   #8
mika_ mika_ är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 97
Hej

Feiyue FY940 är en Yamata maskin (Kina tillverkad). De är inga kvalitetsmaskiner utan billiga maskiner som krånglar ofta. Lämna inte in på service förrän du kollat priset. Kan vara billigare och köpa en helt ny... Ska vara extremt känsliga för tex tråd.

Gjorde du något med maskinen alls? Bytte tråd el dyl? Trä om maskinen med en kvalitetstråd (både över och under) och byt nål då den verkar skadad. Handmata sakta och se om nålen går rätt. Se också till att spolkapseln sitter i ordentligt som den ska annars kan den vrida sig och nålen ta i. Den ska riktigt klicka då den är på plats. Går nålen rätt så prova och trä om både över och undertråd (ibland flera gånger) hur rätt det än ser ut att vara.

Jag köpte en Yamata i ren panik för att få färdigt en julstass för nåt år sen. Den har bara trasslat för mig och ser ofta sådana kommentarer om deras maskiner. Slutade med att jag gick och servade och lagade min gamla Husqvarna igen.
mika_ är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons