Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2007-02-26, 12:35   #1
alexandrabrinck alexandrabrinck är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 235
Aha, ok. Hoppas vi får se det färdiga resultatet!

Ett tips - när man är ganska ny på stickning, så kan stickfastheten variera en hel del . Ju mer man stickar, desto vanare blir man och resultatet är en mera konsekvent stickfasthet. På lite mindre projekt märks det ofta inte så mycket om det varierar lite, men på något så pass stort som din bolero är det något att tänka på. Annars kan bakstycket bli ett par storlekar större än framstycket, eller tvärtom... Inte så kul! Mitt råd är att att göra en STOR provbit, och liksom "sticka in dig" ordentligt, vänja dig vid just det garnet etc.

Ofta stickar man hårdare/lösare när man gör sin provbit eftersom man koncentrerar sig extra då, och sedan upptäcker man att när man stickar under normala förhållande så blir det ganska annorlunda. (Så trots att man fick exakt rätt masktäthet på på stickprovet, så blev tröjan tre storlekar för stor alt. för liten...)

Så även om det kan kännas tråkigt att sticka en provlapp när man helst vill börja på det riktiga projektet, så är det definitivt värt mödan!

Ibland kan stickfastheten också bli lite ojämn om man lagt projektet ifrån sig och inte stickat på ett tag. För att undvika ojämnheter på det färdiga plagget, så kan det vara bra att först fortsätta sticka en bit på provlappen, tills man känner att man stickar "som vanligt" igen, innan man ger sig på det riktiga projektet igen.

Oj - det här inlägget blev ganska långt... Men jag vill att din bolero ska bli perfekt!
alexandrabrinck är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons