Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-11-15, 13:09   #6
johannajanzen johannajanzen är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 380
Inget nybörjarprojekt kanske. Sydde en rock för ett par år sedan. Det jag upplevde som svårt var mönsterkonstruktionen. Som tur var så hade jag en vän som ritade mönstret efter mått och önskemål. Guldvärt! Finns att köpa, men krävs ofta justeringar för god passform.

Sedan var det att ha tungan rätt i mun när allt skulle klippas ut, så att man får med allt. Det svåraste att göra var att sy i ärmarna. Fick lov att ta hjälp av en annan vän som hade gjort det tidigare för att få fason på isättningen. Sedan är det lite pill med sprund och krage/slag, iaf om man vill att det ska bli snyggt.

Nu äntligen efter ett par år har jag åter igen plockat fram mönstret för att sy en till rock och ska jag vara ärlig så är det inte mitt favoritprojekt jag håller på med. Kanske för att jag är väldigt noga och vill inte göra fel när tyget också kostar en del. Nybörjare är jag inte, har sytt det mesta från jeans till ny klädsel till soffan.

Men med envishet, sömnadskänsla och ett relativt enkelt mönster med beskrivning så bör det gå. Sedan beror det mycket på vad du vill ha för resultat också.
johannajanzen är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons