Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2006-07-27, 17:18   #1
MiaL MiaL är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 410
Jag kan inte tänka mig att Yamata har egna nålar, och jag tror nog du har fått "riktiga" nålar när du köpte nya eftersom du inte köpt dem på typ Coop eller ica.
Vad händer om du sätter i en nål (ingen tråd) och vrider på hjulet för hand. Tar det i någonstans? Hela "upp och ner"-armen kan ha blivit sned om en nål kommit krokigt ner i mekanismen. Och då är det inlämning som gäller.
Löper över tråden fritt? Det är inte så att den kan ha fastnat någonstans och det är därför nålarna går av.
Repan du har på stygnplåten borde inte ställa till med nålbrott...om den inte är så pass djup att tråden kan fastna i den. Försök ta tag i en tråd ovanför och under hålet och gör en tandtrådsrörelse så kan du känna om den hakar i.

Lycka till!

/Mia
MiaL är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons