Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2006-07-22, 13:09   #1
morrflickan morrflickan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 400
Jag citerar Leningrad från ett inlägg i helgons korsett-forum:

"Den grundläggande skillnad mellan korsetter och icke-korsetter (toppar, torseletter, korseletter, bustierer osv) är att korsetten ger stöd/lyfter OCH FORMAR OM. Alla andra icke-korsetter kan ge stöd men saknar förmågan att forma om.

Korsetten är byggd av kraftigt tyg (i 1-4 lager) vilket i sin hjälp att hålla in och forma om har ett antal stål (även benämnda skenor, valben). Man märker när man har en riktig korsett i sina händer hur korsetten i sig (tyget) gifter sig med skenorna (stålen ...) och blir en enhet. Stålen gör inte sitt jobb själva utan tillsammans med tyget. Många som skaffat sig enkla korsettliknande kläder ser det här med en gång - plaststavarna viker sig för att tyget saknar styrka. Det är liksom inte meningen att snöra åt t ex en HM-korsett.

Det kan man tänka på om man köper en icke-korsett med tanken att förvandla den till en korsett. Med tunna, sladdriga, stretchiga tyger får man aldrig en korsett, hur gärna man än vill.
Alltså vill du ha en riktig korsett - köp från någon av de etablerade tillverkarna (länkarna ovan) och lägg inte pengar på något billigt skrott som du tror du kan göra om - du blir bara besviken."

Och jag håller verkligen med! Det är frustrerande att folk tror plastskenor och ett lager halvdant tyg från Kina är en korsett! *hugaligen*
morrflickan är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons