Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-06-04, 11:36   #6
Adonia Adonia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 112
Om det är mohair du är ute efter kan jag varmt rekommendera Kidsilk Haze från Rowan. Det är ett riktigt lyxigt garn av 70% kidmohair och 30% silke. Garnet är väldigt tunt (210 meter per 25-gramsnystan). men lämpar sig utmärkt till spetsstickning på lite större stickor - resultatet blir skirt, luftigt och fjäderlätt.

I mitt album "Stickat" finns bild på en spetsstickad klänning i detta garn. Den är stickad med stickor nummer 5 och till den gick åt ca 2,5 nystan. Det är den vänstra delen som visar det färdiga resultatet, den högra har inte blivit utspänd ännu. Om du vill se fler exempel på stickade plagg i detta underbara garn, kan du göra en bildsökning på garnets namn, då får du upp en hel del.

Jag köper mina nystan från en brittisk ebay-säljare för ca 85 kr/nystan inklusive frakt. Vill man hålla sig inom Sverige är nystanen något dyrare, men priset är fortfarande helt överkomligt (tycker jag). Yll och Tyll säljer detta garn både i sin butik i Uppsala, och på postorder. Där kostar det 99 kr per nystan, och om du går med i kundklubben har jag för mig att beställningar på över 200 kr skickas fraktfritt.

Senast redigerad av Adonia den 2006-06-04 klockan 11:43.
Adonia är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons