Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2006-05-08, 18:42   #1
Cassy Cassy är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 139
Ta tag i saken!

Det som gör det här till ett problem är att ni inte kom överens om ett pris från början.

Som någon säger så kan arbetet vara värt 1000 kr eller mer men det kan bli lite av en chock för kunden som kanske inte alls tänkt sig den nivån.

Du kanske får lov att sälja dig billigare den här gången - eftersom du inte satte priset direkt. Kunden (ung tjej) får kanske studenten förstörd för att hon fått betala mer än hon tänkt.
Du får se förlusten som lärpengar. Vill du få ut rätt betalt för ditt arbete så bör du förhandla med kunden direkt - då har ju kunden chans att tacka nej om hon tycker priset är för högt.

Du kanske får gå på vad du vet om kunden. Hur ser hennes ekonomi ut? Hon kanske har råd att betala för något originellt? Eller kom hon till dig för att hon ville spara pengar? Vill hon kanske bara betala något lite som tack för hjälpen?


Du håller ju på med det här. Bestäm dig en gång för alla hur du vill ta betalt. Varför inte ha en färdig prislista - ungefär som i frissan?
Då kan du slappna av!
Cassy är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons