Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2026-08-13, 13:43   #10
Otto Otto är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2026
Inlägg: 2
Skruvar med en nu. Får inte isär mekanismen för stygnlängd och backning. Glidlager på stång som var menade att vara självsmörjande verkar
vara vad denna maskin byggts med. Tyvärr efter 4decennier undanstoppad har maskinen nypt fast på flera ställen där det ska finnas en rörelse..Jag kommer använda den med bakstycket avskruvat och bända med en letherman för stygnlängd tills vidare.Får se om det lossnar med tiden. Har öst på med olika oljor. Min gissning är att någon sprayat 5-56 på den vilket
gjort att den torkat ihop, men kanske är det bara vanlig negligering/ att den inte smörjts eftersom maskinen inte har mer än ett dmörjhål..
Mitt råd till den som ärvt en mekanisk Husqvarna 1600: Smörj och bänd rller släng den..Det sitter så in i...... Jag kommer kanske ställa in den på något som den får göra hela tiden tex raksöm.För den syr bra och är och är snygg.
Otto är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är på
Smilies är på
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons